Úvod > Obec > Historie

Historie

Obec Bílá se skládá ze čtrnácti částí z nichž některé (šest) byly v minulosti samostatnými obcemi.

Publikace 10 let programu obnovy venkova

Jednotlivé části obce jsou: Bílá se samotou Píska, Petrašovice, Bohdánkov, Kohoutovice, Kocourov, Vlčetín se samotou Luhov, Domaslavice, Hradčany, Chvalčovice, Trávníček, Dehtáry, Klamorna, Letařovice a Vesec.

Části obce Hradčany, Dehtáry, Klamorna a Letařovice jsou nejstaršími částmi, což je doloženo pravěkými nálezy (3. tisíciletí př.n.l.).

V území je doloženo osídlení již ve 3. tisíciletí př.n.l. ojedinělými nálezy kamenných nástrojů v Petrašovicích, z 2. tisíciletí př.n.l. pochází keramika z Klamorny u Chvalčovic, z 1. tisíciletí př.n.l. pocházejí zlomky keramiky z Letařovic. Slovanské osídlení dokládají nálezy ze sídla z doby hradištní na Klamorně. Trvalé osídlení spadá do období raného středověku. Z roku 1590 pochází urbář dubského panství, který uvádí osady Vlčetín, Luhov, Bohdánkov, Petrašovice, Kohoutovice, Dolení Vesec, Kocourov, Bílý, Dehtáry, Chvalčovice, Hradčany, Trávníček a Letařovice, tedy části, ze kterých se dnes skládá obec Bílá.

Kostel sv. Jakuba v Letařovicích je připomínán v dokladech již roku 1363 a dodnes jsou zachovány dřevěné kazetové stropy a stopy středověkých nástěnných maleb. O Domaslavicích je první zmínka z roku 1540, rovněž tak osada Luhov a první doložení obce Petrašovice z roku 1538. Samotná obec Bílá je v dokladech zmiňována již v roce 1537 jako malá zemědělská osada.

V obci se dochovala celá řada roubenek z počátku 19. století doposud velmi dobře udržovaných a využívaných k rekreaci. Bývalou obec Petrašovice navštěvoval i český básník Fráňa Šrámek, který usiloval o dceru tehdejšího řídícího učitele, což se mu nakonec i podařilo a oženil se s ní. V části obce Vlčetín je, v roce 1996 opravený, památník obětem 1. a 2. světové války.

Památky

• kostel sv. Jakuba v Letařovicích včetně kostnice s oltářem z lidských kostí
  • kaple a barokní plastika sv. Immaculaty v Bohdánkově
  • kaplička sv. Jana Nepomuckého a středověký smírčí kříž v Domaslavicích